Objaviteľka neznámeho druhu bodliaku a prvá slovenská botanička bola povolaním poštárka


Izabela Textorisová sa narodila 16. marca 1866 v Ratkovej, malej obci v Gemeri, v rodine miestneho učiteľa. Už od detstva prejavovala záujem o prírodu, čo sa neskôr stalo základom jej celoživotnej vášne pre botaniku. Rodina Textorisovcov bola známa svojím národným povedomím a vzdelaním, čo nepochybne ovplyvnilo aj mladú Izabelu.

Po absolvovaní základného vzdelania pokračovala v štúdiu na dievčenskej škole v Rimavskej Sobote, kde sa prvýkrát stretla s botanikou ako vedným odborom. Sama sa naučila šesť cudzích jazykov, aby sa mohla dostať k poznatkom v oblasti botaniky. Jej sen stať sa učiteľkou nebol možný kvôli jej vlasteneckým hodnotám a odporu voči maďarizácií. Neskôr pracovala ako poštová úradníčka v Blatnici, kde strávila väčšinu svojho profesionálneho života. Práca na pošte jej umožňovala veľa cestovať a zbierať rastliny v okolí, čo napokon viedlo k jej významným objavom v oblasti botaniky.

Jedným z jej najväčších objavov bolo zdokumentovanie a opis nového druhu ruže, ktorá bola neskôr pomenovaná Rosa textoris na jej počesť. Tento objav ju dostal do povedomia odborníkov nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Taktiež sa stala objaviteľkou neznámeho nového druhu bodliaku Carduus textorisianus. Jej herbár, Herbarium Textoris, obsahuje 4 878 položiek a považuje sa za významné autochtónne svedectvo bohatstva a rozmanitosti turčianskej flóry. Textorisová bola v roku 1893 prijatá za členku Uhorskej prírodovednej spoločnosti, čo bolo pre ženu v tom čase významné uznanie. Svoje botanické poznatky publikovala v mnohých odborných časopisoch, pričom sa venovala najmä flóre Turca a Liptova.

Izabela Textorisová sa tiež aktívne zapájala do kultúrneho a spoločenského života v Blatnici. Organizovala prednášky a botanické exkurzie pre miestnych obyvateľov, čím prispievala k vzdelávaniu a osvete. Bola známa svojou skromnosťou a vytrvalosťou, čo jej umožnilo dosiahnuť významné výsledky aj napriek mnohým prekážkam, s ktorými sa musela ako žena vo vede vyrovnávať.

Zomrela 12. septembra 1949 v Martine, kde je aj pochovaná. Po jej smrti sa jej práce a zbierky stali dôležitým zdrojom pre ďalších botanických výskumníkov. Na jej počesť sú v Blatnici a Martine pomenované ulice, a jej odkaz žije ďalej prostredníctvom rôznych podujatí a publikácií, ktoré si pripomínajú jej prínos k slovenskému prírodovedectvu.

Izabela Textorisová zostáva dôležitou postavou v dejinách slovenskej vedy a kultúry, a jej prínos k botanike je neoceniteľný. Jej život a práca sú dôkazom, že aj v ťažkých podmienkach je možné dosiahnuť veľké veci, ak je človek odhodlaný a vytrvalý.

 

 

 

Film:

 

Zdroje:

https://sk.wikipedia.org/wiki/Izabela_Textorisov%C3%A1
https://www.quark.sk/izabela-textorisova/
http://prvezeny.sk/izabela-textorisova/
https://vedanadosah.cvtisr.sk/wp-content/uploads/2020/09/I_Textorisova.pdf
https://www.blatnica.sk/13746/izabela-textorisova
https://www.martin.sk/izabela-textorisova/d-80893
https://dennikn.sk/1785812/izabela-textorisova-vzdelana-a-vytrvala-postarka-z-ktorej-sa-stala-prva-slovenska-botanicka/