Vynálezca pentelky: Eduard Penkala


Eduard Penkala sa narodil 20. apríla 1871 v Liptovskom Mikuláši. Jeho otec, Franciszek Pękała, bol poľského pôvodu a matka, Maria Pękała (rodená Hannelová), bola holandského pôvodu. Už v detstve prejavoval záujem o prírodné vedy: fyziku, chémiu, teoretickú aj praktickú mechaniku, vrátane ich využitia v praxi. Rád rozoberal domáce spotrebiče, aby porozumel ich mechanizmom. Najviac ho však fascinovali vtáky a motýle, čo neskôr prerástlo do celoživotnej záľuby k lietaniu. Veda a vynaliezavosť tak boli hlavnými náplňami Penkalovho voľného času. 

 

Svoj záujem o vedu rozvíjal aj na univerzitách. Pôvodne odišiel Penkala na štúdium medicíny do Viedne, aby splnil želanie rodičov. No čoskoro poslúchol svoje srdce a prestúpil na Kráľovskú saskú polytechniku v Drážďanoch. V roku 1898 tam získal doktorát z organickej chémie. Popri štúdiu navštevoval hodiny hry na husle, kde stretol svoju budúcu manželku, pianistku Emily Stoffregenovú. Po svadbe sa v roku 1900 spolu presťahovali do Záhrebu, kde sa Emily narodila. Tu Eduard pracoval ako úradník ministerstva financií. V Chorvátsko-slavonskom kráľovstve ostal po zvyšok života a v roku 1904 prijal meno Slavoljub.

Penkelove meno a prostredie síce prešlo zmenami, no jeho vášeň pre vynálezy ostala nepoškodená. So vzdelaním v organickej chémii sa venoval viacerým oblastiam, od papierníctva až po letectvo. V roku 1906 vynaliezol svoj najväčší úspech: mechanickú ceruzku. Ceruzka fungovala na princípe automatickej regulácie dĺžky grafitovej tyčinky. Vďaka tomu už nebolo potrebné neustále ju strúhať. 

Vynález zožal okamžitý úspech a nestruhateľné ceruzky otriasli celosvetovým trhom. Patent na tento vynález si dal Eduard zaregistrovať vo viac ako 70-tich krajinách sveta, čo mu prinieslo celosvetové uznanie, profit aj slávu. Hneď na druhý rok prišiel Penkala s ďalším prevratným vynálezom - prvým plniacim perom. Toto pero malo oproti tradičným atramentovým perám výhodu v čistote a jednoduchosti používania. Husacie perá zmizli z poličiek a Penkala založil firmu na písacie potreby “PEN”. Jeho mechanické perá tak navždy zmenili budúcnosť vzdelania aj rôznych povolaní. 

Eduard Penkala nebol len vynálezcom mechanickej ceruzky a plniaceho pera s pevným atramentom. Okrem týchto úspechov založil Penkala aj svoju druhú firmu, ktorá bola zameraná na výrobu chemikálií. Spolu s obchodníkom Edmundom Mosterom založil v roku 1907 spoločnosť Penkala-Moster, ktorá sa stala jednou z najväčších tovární na výrobu pier a ceruziek na svete.Na jeho meno je zapísaných viac ako 80 patentov, vďaka ktorým sa vynálezy ako pracie prášky či anódová batéria stali bežnou súčasťou našich domácností. 

Svojou všestrannosťou a zvedavosťou sa stal Penkala priekopníkom v mnohých odboroch a jeho vynálezy dodnes ovplyvňujú náš každodenný život. Penkala vyrobil aj prvé Chorvátske lietadlo. Letel nim prvý chorvátsky letec Dragutin Novák.Spoločnosť, dnes známa ako TOZ Penkala, funguje dodnes a vyrába širokú škálu kancelárskych potrieb. Penkala tak posunul chorvátsky a celosvetový priemysel. Zomrel v Záhrebe v roku 1922 vo veku 50 rokov.

Penkala zmenil svet ako málokto iný. Niekoľkými patentami a úspešnými firmami dal svetu dôvod zabudnúť na staré spôsoby a užívať si pohodlný život s účinnejšími možnosťami. V letectve aj v písaní. Tieto vynálezy zásadne zmenili spôsob, akým ľudia dodnes fungujú. Penkela nám umožnil písať rýchlejšie a pohodlnejšie, čo navždy posunulo vzdelávanie, komunikáciu a produktivitu v našej spoločnosti. Penkalova práca prispela k rozvoju administratívy, obchodu, školstva a celej kultúry písania. Jeho triumfy si pripomíname naďalej a sme vďační za jeho vplyv na našu spoločnosť.

 

Autor: Jozef