Jozef Karol Hell - hlavný strojný majster štiavnických baní


Jozef Karol Hell sa narodil 15. mája 1713 v Banskej Štiavnici, v časti Vindšachta (dnes Štiavnické Bane). V matrike rímskokatolíckeho farského úradu v Banskej Štiavnici je zapísaný ako Josephus Carolus Höell ex Windshacht. Jeho rodičmi boli Matej Kornel Hell, hlavný banský strojmajster, a Julianna Viktória Hellová. Jozef mal mladšieho brata Maximiliána, ktorý sa stal známym astronómom, matematikom a fyzikom.

Od mladého veku pomáhal Jozef Karol svojmu otcovi pri stavbe a údržbe čerpacích a dopravných banských strojov. V roku 1737 začal študovať mechaniku a hydrauliku na banskej škole u profesora Samuela Mikovíniho. Už o rok neskôr pracoval ako pomocník svojho otca a po jeho smrti v roku 1744 sa stal hlavným strojmajstrom erárnych baní v Banskej Štiavnici.

V polovici 18. storočia sa slovenské rudné bane potýkali s problémom zatopenia vodou. Anglický konštruktér Isaac Potter, ktorý bol pozvaný na riešenie tejto situácie, nebol úspešný. Jozef Karol Hell však vyvinul a skonštruoval až 18 rôznych čerpacích strojov, ktoré mali hospodárnu prevádzku a výrazne prispeli k odvodňovaniu baní. Už ako 23-ročný v roku 1736 navrhol svoj prvý vynález, vahadlový čerpací stroj, ktorý bol mimoriadne účinný a mal životnosť viac ako 60 rokov.

Hellove stroje sa úspešne používali nielen v Európe, ale aj v Amerike. V roku 1738 skonštruoval drevený vahadlový čerpací stroj, ktorý dokázal odčerpať takmer 200 litrov vody do výšky 80 metrov za minútu. V roku 1744 predložil návrh na postavenie vodostĺpcového čerpacieho stroja a o päť rokov neskôr postavil prvý takýto stroj v šachte Leopold. Tento stroj bol výkonný a spoľahlivý, pričom niektoré stroje boli v prevádzke viac ako 60 rokov.

Jozef Karol Hell sa významne zaslúžil o rozvoj banskej techniky, keď v roku 1753 skonštruoval tlakový vzduchový čerpací stroj, ktorý bol ďalším svetovým vynálezom. Tento princíp sa používal aj v Amerike na odvodňovanie zatopených baní a dodnes sa používa na čerpanie ropy.

Hellove vynálezy zahŕňali nielen čerpacie stroje, ale aj zariadenia na čistenie vzduchu v baniach a na vháňanie čerstvého vzduchu do podzemných hĺbok. Okrem toho staval protipožiarne striekačky, drvičky rúd a ďalšie stroje. Jeho práca výrazne zlepšila pracovné aj sociálne podmienky baníkov a zvýšila výnosy baní.

V roku 1762 bola založená Banícka akadémia v Banskej Štiavnici, prvá vysoká škola technického charakteru na svete, ktorá sa stala centrom svetoznámych vedcov. Hellove stroje a vynálezy postavili slovenské baníctvo na čelo svetového technického rozvoja.

Jozef Karol Hell zomrel 11. marca 1789 v Banskej Štiavnici vo veku 75 rokov. Jeho dielo a prínos pre baníctvo sú dodnes uznávané a jeho vynálezy mali vplyv na technický pokrok v celom svete.

 

 

 

 

 

 

Zdroje:

https://www.quark.sk/jozef-karol-hell/

https://sk.wikipedia.org/wiki/Jozef_Karol_Hell

http://www.zbsc.eu/hell.php

https://www.teraz.sk/veda/veda-jozef-karol-hell-banictvo/99735-clanok.html